Dieta dla wytrwałych – witarianizm

Ostatnio dużo czytam na temat różnych diet. Niektóre wymagają naprawdę sporego zaangażowania od osób, które je stosują. Nie wiem, czy sama bym im podołała. Szczerze mówiąc – pewnie nie. Jednym ze stylów żywieniowych, który mnie ostatnio zaintrygował jest witarianizm. Zapraszam Was do krótkiej lektury, w której opiszę najważniejsze założenia tejże diety.

Dieta witariańska opiera się na usunięciu z jadłospisu produktów, które są poddawane obróbce termicznej. Zazwyczaj dieta ta jest łączona z weganizmem albo wegetarianizmem, ale nie jest to konieczność. Dopuszczalne jest również spożywania mięsa (ale oczywiście w odpowiednim stanie). Dopuszczalne jest podgrzewanie jedzenia nieprzekraczające 40 stopni Celsjusza.

Skąd w ogóle takie przekonanie o konieczności spożywania nieprzetworzonych pokarmów? Osoby stosujące tę dietę uważają, że gotowanie produktów niszczy składniki odżywcze zawarte w owocach i warzywach. Dzieję się to, na przykład poprzez ścinanie się białka. Dodatkowo, człowiek w czasach przeszłych przez wiele tysięcy lat nie przyjmował gotowanych produktów, więc nasze organizmy nie są do tego zbyt dobrze przygotowane.

A czy Wy zdecydowalibyście się na taką dietę? I jak długo byście na niej wytrzymali?:)

Reklamy

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google

Komentujesz korzystając z konta Google. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s